Cviky na břišní svaly

Břišní partie patří mezi ty problémové. Jak na cvičení na břicho? Máme pro vás rady od odborníků!

Posilování břišních svalů patří mezi nejčastější cviky při domácím i profesionálním cvičení. Jak si vypracovat skvělé břišáky?

Břišní svaly rozdělujeme do čtyř skupin - přímý břišní sval, zevní a vnitřní šikmý břišní sval a příčný břišní sval.

Doporučujeme cvičení břišních svalů ponechat na konec tréninku, protože břišní svaly zapojujete do cviků jiných partií těla.

Nestárnoucí zkracovačka

Nejpopulárnější cvik na vypracování "dokonalé valchy" je zkracovačka. Můžete ji cvičit na podložce, nebo posilovací lavici. Ležíte s pokrčenými nohami s chodidly na podlaze, dlaně dejte na zátylek. Se začátkem výdechu pomalu zvedejte hlavu a hrudník směrem ke kolenům. Až se lopatky odlepí od podložky, krátce vydržte a s nádechem se pomalu vraťte do lehu.

Tipy pro lepší zkracovačku

 • zkuste zvednout chodidla několik centimetrů nad zem, posílíte i spodní břišní partie
 • obtížnost zkracovačky se časem (s větší sílou a svalovou hmotou) snižuje, opět ji zvýšíte použitím kladky, nebo jiného závaží

V jakých sériích cvičit? Záleží na vašem pokroku. Začátečníci by měli cvičit 3x týdně, 2 až 3 série po 10 až 15 opakováních. Odpočinek mezi sériemi doporučujeme 30 až 60 vteřin.

V dalším článku se podíváme na několik pokročilých cviků na posílení břišních svalů.

Posilovací stroje  >  Novinky  >  Cviky na břišní svaly

Novinky

 • 4. 8. 2016

  Posilovací stroje na bicepsy

  V poslední době jsou hodně žádané posilovací stroje zaměřené na horní končetiny - například posilovač bicepsů, posilovač prsních svalů a paží, posilovací stroj biceps/triceps, posilovač ramen a další. Výborná je i multifunkční hrazda.

 • 8. 7. 2016

  Posilovací stroje na břicho

  Posilováním břišních svalů docílíte nejen plochého a vyrýsovaného břicha, ale i zpevnění celého těla, čímž ulehčíte trupu při otáčení. Také lépe ochráníte vnitřní orgány a vylepšíte dýchání. Speciální posilovací stroje, které si představíme, dokážou vytrénovat břicho v poměrně krátkém období.

 • 9. 6. 2016

  Jak na posilování zad doma

  Bolesti zad dnes trápí téměř celou populaci včetně dětí. Sezení v práci, škole, automobilech a pak doma u počítačů či na gaučích u televize je opravdu rozsáhlý negativní jev. Nárazově pomohou maséři, ale účinnou kompenzaci zajistí jen cvičení.

Všechny novinky